Patentovaná látka talaromycin je sekundárním produktem metabolismu vláknité mikroskopické houby Talaromyces purpurogenus var. armeniaca. Tento přírodní mikroorganismus byl objeven při screeningovém testování v půdě Araratského údolí v Arménii již v roce 1972.
Metabolity mikroorganismu talaromyces purpurogenus var. armeniaca se vyznačují unikátní bioaktivitou, tedy schopností ovlivňovat biologické procesy v živých organismech, včetně lidského těla. Mikroorganismus produkuje červený pigment, který obsahuje velmi cenné bioaktivní látky, jež pozitivně ovlivňují imunitní systém. V bioaktivitě a dynamice biosyntézy araratská mikroskopická houba vyniká mezi doposud známými mikroorganismy.
Účinky látky talaromycin byly ověřovány mnoha experimentálními a klinickými výzkumy, ve kterých bylo zjištěno, že svým pozitivním vlivem na imunitní systém brání vzniku mnohých onemocnění, popřípadě usnadňuje jejich průběh.




Eduard Sardaryan a talaromycin
Příběh talaromycinu začal v roce 1972, kdy dr. Eduard Sardaryan (1939–2020) při výzkumu půdy v údolí hory Ararat objevil mikroskopickou houbu s mimořádnými vlastnostmi. Tento objev ho přivedl k mnohaletému výzkumu jejího působení na lidský organismus a vývoji technologie pro její zpracování.
Eduard Sardaryan se narodil v Jerevanu a vyrůstal v nelehkých podmínkách poválečné Arménie. Již od mládí ho fascinovala věda, příroda a mikrobiologie, kterou vystudoval v Leningradě. Po návratu do Arménie se plně věnoval vědecké činnosti a v roce 1983 obhájil svou disertační práci na téma biologických účinků nově objeveného mikroorganismu, čímž získal titul doktor biologických věd.
Po rozpadu Sovětského svazu čelila Arménie politickým i ekonomickým otřesům. Eduard Sardaryan se rozhodl pokračovat ve svém životním projektu v České republice, kde dále rozvíjel svůj výzkum a položil základy pro dnešní využití talaromycinu.
Proč je talaromycin unikátní?
Patentovaná přírodní látka talaromycin je primárně imunoregulátor, tedy látka, která pomáhá regulovat stav imunity. Zjednodušeně řečeno, imunoregulátor sám vyhodnotí, kde potřebuje vaše imunita pomoci.
Účinná látka talaromycin podporuje detoxikační procesy v organismu a svým antioxidačním působením se podílí na harmonizací jednotlivých orgánových systémů a podílí na správném fungování organismu a celkové pohodě.
Pro správné fungování organismu je důležité zpomalovat oxidační procesy (stárnutí buněk) a aktivovat tzv. apoptózu (řízené usmrcení nemocných nebo poškozených buněk). Talaromycin vyniká schopností nežádoucí oxidační procesy blokovat a apoptózu normalizovat.

Přírodní látka talaromycin:
- má pozitivní vliv na imunitní systém,
- brání vzniku mnohých onemocnění, popřípadě usnadňuje jejich průběh,
- podporuje detoxikační procesy v těle,
- zpomaluje stárnutí buněk,
- napomáhá kontrolované likvidaci nemocných a poškozených buněk,
- působí antioxidačně,
- podílí se na správném fungování organismu a celkové pohodě.
Výroba talaromycinu
Talaromycin se vyrábí v Arménii náročným biotechnologickým procesem s následnou standardizací, která zaručuje lepší vstřebatelnost v lidském těle.
V první fázi výroby se mikroorganismus připravuje ve formě výrobního kmene v laboratoři. Od začátku se vybírá nejlepší vyšlechtěná kolonie mikroorganismu a několik dní se nechává růst. Nejprve se kultivuje ve zkumavkách, dále na laboratorních miskách a následně v Erlenmeyerových baňkách, pokaždé v přísně sterilním prostředí. Poté se vybraný a nejlépe narostlý mikroorganismus sterilně přenese na několik dní do očkovacích fermentorů, kde narůstá do požadovaných rozměrů. Následně se obsah očkovacího fermentoru sterilně přepustí do objemných výrobních fermentorů.




Patentovaný fermentační proces
Samotný průběh fermentace mikroorganismu Talaromyces purpurogenus je výrobním tajemstvím, které je patentováno. Jedná se však o složitý výrobní biotechnologický proces, při kterém se mikroorganismus Talaromyces purpurogenus přeměňuje během několika dní ve fermentoru na druh vodní mikroskopické houby. Mikroorganismus je velmi citlivý, pro svůj růst potřebuje specifické podmínky, jako je stálá teplota a pH, dostatek živin, tlak v nádrži a dostatečné množství přiváděného a rovnoměrně rozprostřeného kyslíku. Fermentační postup je velmi náročný a jakékoliv porušení v postupu v této fázi výrobního cyklu může vést k degradaci růstu a tím k neúspěšnému ukončení nákladné fermentace. Z tohoto důvodu je celý fermentační proces řízen a monitorován technologickým systémem řízení, který sleduje a zaznamenává všechny měřené hodnoty během výroby, a to každou vteřinu. Při celém procesu fermentace se používá sterilní prostředí, aby nedošlo ke kontaminaci mikroorganismu a znehodnocení výsledného produktu.
Po ukončení fermentační části výroby se výsledný produkt filtruje na několika filtračních zařízeních, včetně závěrečné nanofiltrace. Úplně poslední fází výroby je sušení, které probíhá ve sprejové sušárně při vysoké teplotě. Látka je tlačena přes vysokootáčkové zařízení a rozprašovač do nádrže, která je vyhřátá na 150–250°C.
Výsledkem je finální produkt – tmavě červený prášek s požadovanými vlastnostmi a kvalitou, tedy účinná látka talaromycin. Celková výroba účinné látky je energeticky, technologicky a časově velmi náročná. Je však ekologicky čistá a téměř bezodpadová.