Na vodě jsme jako živí tvorové závislí, voda tvoří přibližně 60 procent lidského těla a dostatečné zavodnění ovlivňuje řadu procesů od funkce mozku až po stav pleti. Pít bychom měli během celého dne, postupně a po menších dávkách, ne nárazově a hodně. Dobré je začít hned ráno před snídaní – a to sklenicí vlažné vody.
Proč pít po ránu vlažnou vodu?
Tělo potřebuje po probuzení doplnit tekutiny. Voda by neměla být ani moc teplá, ani moc studená. Samozřejmě by měla být čistá ve smyslu nejen kvalitní, ale i bez sirupů, šťáv a jiných "vylepšovadel". Přes prázdný žaludek vlažná voda rychle prochází tělem k dalšímu využití.
Výhody ranního pití vlažné vody:
• tělo se rychleji zbaví toxinů a nepotřebných látek
• lepší imunita a předcházení nemocem
• lepší hydratace organismu
• zrychlení metabolismu
• lepší fungování střev a snadnější vyprazdňování
Pití vody na lačný žaludek je zdraví prospěšné, nic to nestojí a tělo vám poděkuje. Jde o jednoduchý "life hack", díky kterému se můžete cítit lépe a energičtěji.
Kolik vody ráno vypít?
To, co některé lidi odrazuje, je pití vody studené. To vám také nedoporučujeme, protože studená voda tělu práci přidělá. I prastará ajurvéda považuje teplou vodu za něco, co pomáhá usnadnit trávení, kdežto pití vody studené může „utlumit oheň, který pohání systémy v těle“.
Případně je mnohým nepříjemná představa vypití většího množství vody, lámat rekordy ale není nutné. Pít by se ráno nalačno mělo 250 až 300 ml vlažné vody.
A co citron?
Trocha šťávy z vymačkaného citronu není na škodu, do vody si ho někteří lidé přidávají, protože po noci pomůže vyrovnat pH organismu. Tu samou funkci ale zastane trocha jablečného octa, který doporučuje i Gabriela Tuatti z důvodu, že citrusy organismus ochlazují. V zimním období ho nedoporučuje ani ženám ve své poradně ODKAZ https://gabrielatuatti.cz/poradna/. Navíc je jablečný ocet oproti citronům sympaticky lokální potravina.
Pitný režim je důležitý
Ranní sklenicí pitný režim samozřejmě pouze začíná. Podle Institutu moderní výživy je v Česku "obecně problém nízký pitný režim, kdy většina populace na optimální příjem tekutin za den zdaleka nedosahuje". Oficiální doporučení hovoří o 35 ml na kilogram tělesné hmotnosti. Pro stokilového člověka by to znamenalo cca 3,5 litru tekutin na den.
Na druhou stranu, potřeba tekutin je poměrně individuální a vliv hraje i roční doba, v parném létě potřeba hydratace významně roste. Celoročně ovšem platí, že dostatek tekutin zajišťuje nejen látkovou výměnu a dobrou funkci ledvin, a tedy vylučování škodlivých látek z těla. Na dostatku tekutin závisí také plná výkonnost ostatních orgánů, tělesných a duševních funkcí i zdravý vzhled pokožky. Nedostatek vody v těle způsobuje akutní i chronické problémy.
Míru hydratace můžete snadno sledovat během močení, čím je moč tmavší, tím je koncentrovanější = je třeba doplnit tekutiny.
Ranní sklenice vlažné vody je jednoduchý zvyk, který má překvapivě velký dopad na naše zdraví. Pomáhá nastartovat trávení, podpořit hydrataci, a dokonce i posílit imunitu. Stačí jen pár doušků hned po probuzení – a vaše tělo vám poděkuje.